poniedziałek, 1 lutego 2016

GARY WALKER & THE RAIN - Album No.1 /1968/



1. Magazine Woman (Joey Molland) - 5:01
2. The Sun Shines (Paul Crane) - 2:47
3. Doctor Doctor (Joey Molland) - 2:58
4. I Can't Stand To Lose You (Gary Leeds, Paul Crane) - 2:27
5. Market Tavern (Joey Molland, Paul Crane) - 4:05
6. Spooky (Middlebrooks, Shapiro) - 3:02
7. Take A Look (Joey Molland) - 2:07
8. The View (Gary Leeds, Joey Molland) - 2:50
9. If You Don't Come Back (Leiber, Stoller) - 6:47
10.Thoughts Of An Old Man (Gary Leeds, Joey Molland) - 2:43
11.Francis (Gary Leeds, Joey Molland, Paul Crane, John Lawson) - 3:05
12.I Promise To Love You (Paul Crane) - 3:06
13.What Ever Happened To Happy (Bonner, Gordon) - 2:19
14.Come In You'll Get Pneumonia (Harry Vanda, George Redburn Young) - 4:05
15.Cutie Morning Moon (Scott Walker, Kazu Haru Honjo) - 2:51
16.Gary`S Theme (Kazu Haru Honjo) - 2:49 


*Gary Walker - Drums, Vocals
*Paul Crane - Lead Vocals, Guitar
*Joey Molland - Guitar, Vocals
*John Lawson - Bass



Gary Walker urodził się w Glendale , w Kaliforni i był perkusistą oraz wokalistą w słynnej popowej grupie The Walker Brothers.
W 1967 roku wraz z Joey Mollandem, Charlesem „Paul” Crane’em oraz Johnem Lawsonem założył zespół Gary Walker & The Rain.
Gary Walker /prawdziwe nazwisko Gary Leeds/  był zdecydowanie najmniej widocznym muzykiem w Walker Bros i gdy zespół pomimo wielkiego hitu „The Sun Ain’t Gonna Shine” ,rozpadł się manager Maurice King namówił Gary’ego na założenie własnej grupy. 
Ponieważ The Walker Brothers odnosił sukcesy w Europie i Japonii postanowiono przenieść się do Londynu i rozpocząć poszukiwanie muzyków do nowej grupy. 
Wybór padł na weteranów Merseybeatu -Joey Mollanda i Paula „Charlie” Crane’a oraz na basiste Johna Lawsona.
„Gary Walker And The Rain Album No. 1”  ukazał się w 1968 roku i jest klasycznym albumem ery muzyki popowo-psychodelicznej. Niestety Polydor długi czas zwlekał z wydaniem płyty w Europie i Stanach , na szczęście lokalna wytwórnia Philips zdecydowała się na wydanie jej w Japonii.
Trasa po Kraju Kwitnącej Wiśni okazała się niebywałym sukcesem,  nie tylko muzycznym. Po każdym koncercie tłumy nastoletnich japonek oblegały chłopaków co raczej nie nastrajało do pracy nad kolejnymi nagraniami.
Muzyka na płycie jest różnorodna , utrzymana w konwencji psychodelicznej zawierająca czasami ostrzejsze ,zniekształcone dźwięki gitary jak w otwierającym album numerze „Magazine Woman” . Pełen ekspresji wokal z ciekawą linią gitary basowej i „kroczącą” gitarą  J.Mollanda sprawia ,że utwór „Doctor,Doctor” kojarzy nam się z The Who , natomiast  piosenka „Spooky” została wydana na singlu i w Japonii dotarła do trzeciego miejsca na listach przebojów.. W „Market Tawern” znowu mamy zastosowany efekt „fazowania” gdzie gitara przemieszcza się z lewa na prawo a towarzyszą temu zniekształcone dźwięki perkusyjnych talerzy.
Do jednych z najfajniejszych utworów na płycie można zaliczyć „If You Don’t Come Back” ,skomponowany przez spółkę autorską Leiber i Stoller. Ciężka gitara basowa równomiernie idąca przez cały utwór współgra z perkusją G.Walkera , który pokazuje tutaj swoje umiejętności  a do tego dochodzi gra Mollanda inspirowana  zagrywkami J.Hendrixa.
Hard rockowy numer z domieszką psychodelii może zaintrygować słuchacza swoim brzmieniem.


Na początku roku 1969 zespół przestał istnieć. G.Walker powrócił do Stanów i w 1975 roku uczestniczył w reaktywacji The Walker Brothers,  P.Crane został producentem , J.Lawson podjął prace w grupie Lace a J.Molland rozpoczął współpracę z zespołem Badfinger.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz