sobota, 27 lutego 2016

ANDWELLA'S DREAM - Love & Poetry /1969/




1.The Days Grew Longer For Love - 3:55
2.Sunday - 3:13
3.Lost A Number, Found A King - 6:03
4.Man Without A Name - 2:41
5.Clockwork Man - 2:44
6.Cocaine - 4:59
7.Shades Of Grey - 3:36
8.High On A Mountain - 2:31
9.Andwella - 3:15
10.Midday Sun - 3:40
11.Take My Road - 3:22
12.Felix - 4:16
13.Goodbye - 2:17


*Dave Lewis - Guitar, Keyboards, Vocals
*Nigel Portman Smith - Bass
*Gordon Barton - Drums
with
*Bob Downes - Flute, Percussion, Chinese Bells, Tam Tam
*Wilgar Campbell - Drums



Gitarzysta i klawiszowiec D.Lewis, basista Paul Hanna oraz perkusista Wilgar Campbell zaczynali swoją karierę muzyczną jako The Method  w roku 1967. 
Na początku swojej drogi muzycznej często występowali w klubie The Maritime w rodzimym Belfaście. Klub ten odwiedzał również młody gitarzysta Gary Moore i był to pierwszy przystanek Vana Morrisona i jego grupy Them.
W 1968 roku The Method postanowili przenieść się do Londynu co doprowadziło do zmiany nazwy zespołu na Andwella’s Dream i podpisaniu kontraktu płytowego z wytwórnią CBS Records.  
Uległ również zmianie skład zespołu. Do Londynu nie pojechał już P.Hanna a W.Campbell wkrótce opuścił D.Lewisa. Z nowymi muzykami lider grupy wszedł do studia nagraniowego i rozpoczął nagrywanie debiutanckiej płyty zespołu zatytułowanej „Love & Poetry”.  
Album ukazał się w 1969 roku , wszystkie utwory napisał D.Lewis, który też dobrał sobie do współpracy N.Smitha oraz G.Bartona. Na płycie usłyszymy  w jednym nagraniu „Felix” byłego perkusistę W.Campbella a w paru utworach wspiera grupę znany  m.in. z późniejszej współpracy z Egg, Bob Downes.
„Love & Poetry” zawiera muzykę melodyjną, z rozmytymi partiami czy to gitary czy fletu mająca w sobie jednak dość energii aby w utworze „Sunday” zbliżyć się do cięższego brzmienia z bardzo ekspresyjną solówką lidera. Spokojne akustyczne dźwięki towarzyszą nam w utworze  „The Days Grew Longer For Love”  w którym w miarę jak się rozwija D.Lewis pokazuje pazurki w nakładających się solach gitarowych. Mamy tutaj do czynienia z dojrzalszą formą psychodeliczną, brak tu tej młodzieńczej ikry tej naiwności ale są za to już bardziej przemyślane struktury – chociaż nie do końca. Przebojowe „Man Without a Name” lekko, swobodnie płynie ku wybrzeżom tonącym w mroku nastoletniości. „Clockoword Man” natomiast urozmaica płytę odrobiną wodewilowego szaleństwa a  „Felix” utrzymany jest w mocno psychodelicznej otoczce spotęgowanej przez pomysłowe wprowadzenie kompresji. Kilka utworów posiada folkowe inklinacje co na brytyjskim rynku muzycznym powoli zaczęło być wykorzystywane przez inne zespoły. 
I jest to jeszcze ten psychodeliczny folk, który już za chwilę choćby za sprawą Fairport Convention przemieni się w folk rock i stanie się odrębnym stylem muzycznym.
W 1970 roku D.Lewis zmienił nazwę zespołu , odciął drugi człon i zaczął występować jako Andwella. Nagrał dwie płyty „World’s End” /70/ oraz „People’s People” /71/ a następnie rozwiązał zespół.

„Love & Poetry” grupy Andwella’s Dream jest jedną z tych płyt brytyjskiej psychodelii, którą każdy fan tej muzyki powinien mieć na półce.



                                            


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz