środa, 10 lutego 2016

VELVETT FOGG - Velvett Fogg /1969/


1. Yellow Cave Woman (K. Law) - 6:57
2. New York Mining Disaster 1941 (R. Gibb, B. Gibb, M. Gibb) - 2:55
3. Wizard Of Gobsolod (P. Eastment) - 2:56
4. Once Among The Trees (K. Law) - 5:38
5. Lady Caroline (P. Eastment) - 2:23
6. Come Away Melinda (Fran Minkoff, Fred Hellerman) - 5:52
7. Owded To The Dip (G. Mullett, M. Pollard, P. Eastment) - 6:09
8. Within The Night (K. Law) - 4:45
9. Plastic Man (Frank Wilson, Graham Mullett) - 4:45
10.Telstar '69 (Bonus Track) (K. Law) - 2:46

*Keith Law - (Songwriter)
*Frank Wilson - Hammond Organ, Vocal
*Paul Eastment - Guitar, Vocal
*Graham Mullett - Drums
*Mick Pollard - Bass Guitar


Wokalista Ernie Handy wraz z gitarzystą Bobe Hewittem założył w 1968 roku w Birmingham zespół, który został nazwany Velvett Fogg. Składu dopełnili perkusista Graham Mullett, basista Mick Pollard i grający na organach Hammonda Frank Wilson. 
Wkrótce po założeniu, zespół wyjechał do Niemiec, gdzie grał w klubach rozrywkowych a swoje występy uczynił atrakcyjniejszym poprzez występy na scenie tancerki go-go.
Po powrocie do Birmingham grupą zainteresował się Jack Dorsey z Pye Records, wytwórni która szukała jakiegoś  zespołu z modnego wówczas undergroundu muzycznego.
Na jeden koncert trafił do Velvett Fogg młody gitarzysta Tony Iommi, który  zastąpiony został przez Iana Leightona kumpla F.Wilsona . Ostatecznie jednak na płycie zagrał Paul Eastment /który był kuzynem T.Iommi/.
Materiał na płytę zatytułowaną „Velvett Fogg” napisał lokalny songwriter i gitarzysta a także przyjaciel zespołu Keith Law, weteran sceny Birmingham. Utwory zostały wyprodukowane przez J.Dorseya i wydane w styczniu 1969 roku.
Dla mnie jest to oryginalny album psychodeliczny ale już pojawiają się na nim pewne pierwiastki muzyki progresywnej. Nie ma tutaj już słynnych organów Farfisa ale jest za to potężne brzmienie Hammondów, które u mnie zawsze wywołują jakże rozkoszne dreszcze.
Dwa covery nagrane przez grupę są imponujące i świetne. „Come Away Melinda”  Tima Rosa jest cudownie zaaranżowanym psychodelicznym utworem z instrumentem F.Wilsona na pierwszym planie. Spokojnie zaśpiewana linia wokalna, lekko zniekształcona wspomagana jest pobrzmiewającymi w tle tajemniczymi efektami dźwiękowymi. Drugim coverem jest utwór Bee Gees „ New York Mining Disaster 1941” zagrany dynamicznie i również wzbogacony „rozmazanymi” dźwiękami uroczej psychodelii.
A otwierający płytę „Yellow Cave Woman” ukazuje w pełni jak psychodelia przekształca się w progresywne dźwięki. Powolny transowy rytm, płynne frazy organów oraz kąśliwe zagrywki gitary nadają ton tej atrakcyjnej kompozycji. Mocno w psychodelicznym klimacie osadzony jest utwór „Lady Caroline” a „Owed to the Dip” jest niezapomnianym jazzującym numerem , który nie pozwala o sobie zapomnieć poprzez wspaniałe instrumentalne jammowanie muzyków. Niestety po wydaniu płyty Pye Records przestała interesować się wypromowaniem produktu i płyta przeszła prawie niezauważona a jesienią 1969 roku grupa Velvett Fogg przestała istnieć.
Organistę  F.Wilsona możemy  usłyszeć na płycie grupy Warhorse, P.Eastment założył zespół Ghost i nagrał z nim płytę „When You’re Dead” a K.Law wciąż pisze piosenki i jest wziętym kompozytorem w południowo-wschodniej części Anglii.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz