wtorek, 19 stycznia 2016

GIANT CRAB - A Giant Crab Comes Forth /1868/


1.A Giant Crab Comes Forth 2:18
2.It Started With A Little Kiss 2:30
3.Directions 3:03
4.Watch Your Step 2:37
5.Intensify Your Soul 2:30
6.Enjoy It 2:04
7.Hot Line Conversation 3:00
8.I Enjoy Being The Boy 2:45
9.Lydia Purple 2:42
10.Groovy Towne 2:37
11.Thru The Fields 2:39
12.The Chance You Take 2:44
13.Believe It Or Not 2:54
14.The Answer Is No 2:59
15.Hi Ho Silver Lining 2:30
16.Why Am I So Proud? 4:07


Ernie Orosco - lead singer, lead guitar, rhythm & 12 string guitars
Raymond Orosco - 12 string, dry box & bass guitars, clavinet
Ruben Orosco - bass guitar , drums , sax
Dennis Fricia - drums, horns
Kenny Fricia - organ, piano, clavinet, horns
Trzej bracia Ernie, Ray i Ruben Oroscoe   założyło w 1965 roku w Santa Barbara w Kalifornii zespół GIANT CRAB. Grupa szybko stała się sensacją miejscowych sal tanecznych , gdzie grała do tańca bezpretensjonalne utwory w stylu angielskiego merseybeatu. Szybko zespolem zainteresowała się wytwórnia płytowa UNI Records co doprowadziło do podpisania kontraktu płytowego.
W 1967 roku ukazały się trzy single grupy, a rok później ujrzał światło dzienne album „A Giant Crab Comes Forth”. Producentem płyty był Bill Holmes .
Płyta zaczyna się od wstępu niczym z jakiegoś filmu sci-fi z lat 50-tych, na tle grzmotów burzy i opadów deszczu Johnny Fairchild ,miejscowy DJ  deklamuje tytuły wszystkich  piosenek zawartych na tym albumie. „It Started With a Little Kiss” ,pierwsza piosenka zagrana w klimacie rhythm & bluesa z soulowym wokalem Ernie’go Oroscoe ,ze świetną linią trąbek w głębi utworu tworzy bardzo przyjemny charakter płyty. Gdy jeszcze w środkowej części  nagle usłyszymy szaloną grę na bongosach, to z zaciekawieniem czekamy na  kolejne utwory.
 „Directions”  będący prawie hard rockowym numerem , z wplecioną synkopowaną grą sekcji dętej sprawia wrażenie jakby czołg przejechał nam po głowie.
Kolejny numer„Enjoy It”  to wyrafinowany pop  jaki był grany w tamtym czasie przez grupy typu The Association czy The Rascals. Jednak w odróżnieniu od tych grup ,popowo- psychodeliczna muzyka Giant Crab zawiera coś więcej. Bardzo inteligentnie a zarazem niewinnie łączy popowe zagrywki z soulem. Wykorzystywane instrumenty dęte ciekawie urozmaicają utwory tym bardziej , że czasami pełnią funkcję instrumentów prowadzących.   Nowatorskim pomysłem jest  wykorzystanie przez muzyków zespołu mellotronu w kompozycji „Why Am I So Proud” . Jedynym spokojniejszym utworem na płycie jest cover „Lydia Purple” nagrany w tym samym roku przez trzech innych wykonawców z których najbardziej znana jest wersja kanadyjskiej grupy The Collectors.
Trudno powiedzieć dlaczego płyta „A Giant Crab Comes Forth” nie odniosła oczekiwanego sukcesu. Jest bardzo melodyjna, pomieszanie stylów rock,soul, funk wychodzi jej tylko na dobre. Harmonie wokalne mogą lekko kojarzyć się z The Mamas and the Papas ale przecież to nie jest zarzutem.
Rok później zespół nagrał i wydał drugą płytę „Cool It… Helios”, która niestety przepadła w muzycznej otchłani podobnie jak i zespół.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz