środa, 23 grudnia 2015

FEVER TREE - Fever Tree /1968/


1. Imitation Situation 1 (Toccata and Fugue)(S.Holtzman, V. Holtzman, R. Landes, J.S. Bach) - 1:36
....Where Do You Go? (S.Holtzman, V. Holtzman, Michael- 2:27
2. San Franciscan Girls (Return of the Native) (S.Holtzman, V. Holtzman, Michael) - 4:02
3. Ninety-Nine and One-Half (W. Pickett, S. Cropper, E. Floyd) - 2:47
4. Man Who Paints the Pictures (S.Holtzman, V. Holtzman, Michael) - 2:34
5. Filligree and Shadow (S.Holtzman, V. Holtzman, Michael) - 3:56
6. The Sun Also Rises (S.Holtzman, V. Holtzman, R. Landes) - 2:43
7. Day Tripper/We Can Work It Out (J. Lennon, P. McCartney) - 3:31
8. Nowadays Clancy Can't Even Sing (N. Young- 3:04
9. Unlock My Door (S.Holtzman, V. Holtzman, R. Landes) - 3:50
10. Come with Me (Rainsong) (S.Holtzman, V. Holtzman, R. Landes) - 3:49

*Dennis Keller - Vocals
*Michael Stephen Knust - Guitar
*Rob Landes - Synthesizer, Organ, Piano
*E.E. "Bud" Wolfe - Bass Guitar
*John Tuttle - DrumsBez wątpienia stolicą amerykańskiej muzyki psychodelicznej była Kalifornia. To tam powstały najwybitniejsze zespoły tego nurtu. Po drugiej stronie Atlantyku działał Bob Dylan oraz The Velvet Underground. Wprawdzie w całej Ameryce w latach 60-tych powstawało mnóstwo zespołów ale w większości były to grupy garażowe, którym młodzieńczej werwy starczało nierzadko na parę nagrań zamieszczonych na płytach składankowych. Jednym z regionów gdzie działało kilka ciekawych grup  był Teksas. To tu narodził się The 13th Floor Elevators czy Golden Dawn. W 1967 roku w Houston powstał zespół Fever Tree, który na początku swojej działalności nazywał się Bostwick Vine. Początkowo zespół wykonywał garażowe standardy typu „Louie.Loiue”.

W 1968 roku wykrystalizował się skład zespołu i chłopcy podpisali kontrakt płytowy z prężną wytwórnią UNI Records dla której nagrali debiutancki album.
 „Fever Tree” jak na drugą połowę lat 60-tych jest trochę odmiennym debiutem. Gdy w muzyce psychodelicznej głównie dominowały partie improwizacyjne czy też różne dźwiękowe eksperymenty mamy tutaj płytę która wymyka się standardom. „Imitation Situation I” oparty na fudze Bacha już robi wrażenie , „Where Do You Go ?”  pokazuje z jaką ściana dźwięku będziemy mieli do czynienia przez całą płytę. Wspaniałe dźwięki gitary Michaela w utworze „San Francisco Girls”  kojarzą się z grą Randy Californii z grupy Spirit. Dużo materiału z tej płyty posiada niezwykle rozbudowane partie orkiestrowe , które prowadzą muzykę „o krok”  do przodu przez co staje się bliższa  rockowi progresywnemu. Na uwagę zasługuje cover The Beatles „Day Tripper / We Can Work It Out” zagrany z wielką młodzieńczą pasją oraz utwór „Nowadays Clancy Can’t Even Sing” grupy Buffalo Springfield. Album „Fever Tree” posiada niesamowite linie instrumentalne i ciężkie psychodeliczne brzmienie, które wraz z wokalem Dennisa Kellera tworzy niezapomnianą całość. Dużą popularność zyskał na Wyspach dzięki częstemu „graniu” przez Johna Peela, w Stanach płyta dotarła do 156 miejsca listy Bilboardu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz