poniedziałek, 16 listopada 2015

Swinging' London

Zmieniający się klimat opinii publicznej ewoluującej z dawnych pozycji staromodnej konserwy do nowoczesnego liberalizmu stał się faktem w październiku 1960 roku za przyczyną decyzji Sądu Najwyższego , oddalającej oskarżenie wniesione przeciwko wydawnictwu Penguin Books o „opublikowanie obscenicznego dzieła”  w postaci skandalizującej powieści Davida Lawrence’a  Kochanek Lady Chatterley.
 Wyzwolone społeczeństwo odrzucało zakazy i prześladowania seksualne, a także konformizm społeczny lat pięćdziesiątych.
W kulturze świata zachodniego dominowała Ameryka – ojczyzna jazzu i słynnej Tin Pan Alley – przynajmniej tak było od lat trzydziestych
The Beatles spowodowali eksplozję młodzieżowej energii, pomagając Wielkiej Brytanii odzyskać prymat.
Inna była nie tylko muzyka ale też cała kultura.
 Na ulicach spotykało się młodych mężczyzn w garniturach z lat pięćdziesiątych, ale w muszkach, w butach  szpic, z gęstymi bokobrodami, dziewczyny w spódniczkach mini lub sukienkach w różnokolorowe paski upodobniające się do szczuplutkiej modelki Twiggy.
Fenomen słodkich  lat sześćdziesiątych został ukazany w paru filmach z epoki. Do najbardziej znanych obrazów przedstawiających szalony Londyn lat 60tych jest film Antonioniego „Powiększenie”.
Generalnie Brytyjczycy bawili się a sztandarowe hasło „I Hope I die before I get old”  wykrzyczane przez wokalistę The Who R.Daltreya w utworze „My Generation” oddawało ducha epoki.
Niestety na kontynencie wyglądało to troszkę inaczej.
Zamieszki w Paryżu , które już prawie doprowadziły do wprowadzenia stanu wojennego czy też w Madrycie spowodowały krwawy przebieg lata miłości.
W Ameryce ten ruch powoli zaczął wygasać, wprawdzie do dziś żyją niedobitki i to żyją podobnie jak w tamtych czasach, natomiast w Europie z tych wszystkich wydarzeń, zamieszek i rozrób powstało niebezpieczne zjawisko.
Ci młodzi ludzie zeszli do podziemia i pozakładali różne organizacje terrorystyczne.
Najlepszym tego przykładem będzie Frakcja Czerwonej Armii czyli Baader – Meinhof, która  dążyła do obalenia systemu kapitalistycznego w Republice Federalnej Niemiec oraz aktywnego wsparcia ruchów narodowo – wyzwoleńczych w Trzecim Świecie m. in. współpracowała  z Ludowym Frontem Wyzwolenia Palestyny.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz